O jodze 

 

Motywacją do zajęcia się jogą są najczęściej względy zdrowotne. Długotrwałe siedzenie podczas pracy, zła pozycja spania czy całodzienna bieganina powoduje bóle kręgosłupa, barków, bioder... Często szukamy ukojenia w jodze. Po jakimś czasie okazuje się, że nie tylko nasze ciało jest odprężone i uwolnione od bólu, ale także nasz umysł jest zrelaksowany, a myśli mniej chaotyczne.

 

Joga podkreśla że człowiek jest integralną całością ciała, umysłu i ducha - dlatego pozytywna zmiana na jednym poziomie powoduje jednoczesną poprawę na innym. Czujemy się zrelaksowani, optymistyczniej patrzymy na życie.


W jodze wszystkie tkanki, stawy, organy, w istocie każda komórka ciała są zaangażowane. Nie ma tu wyścigów, rywalizacji, presji czasu. Wszystko co robimy, robimy wyłącznie dla siebie.

 

Joga pozwala osiągnąć spokój i wyciszenie. Gdy praktykujemy jogę nasze ciało osiąga dobrostan a za nim następuje także dobrostan psychiczny- czujemy się zrelaksowani, optymistycznie patrzymy na życie.

 

Jogę może ćwiczyć KAŻDY, oczywiście z szacunkiem do wieku i stanu zdrowia.

 


  

Poniżej krótki opis PRZYKŁADOWYCH asan wraz ze zdjęciami i PODZIAŁEM NA GRUPY

 

ASANY

Asany (pozycje ciała) działają we wszystkich płaszczyznach i osiach symetrii, zapewniając równowagę w całym aparacie ruchu.

Podczas wykonywania asan, mięśnie ulegają wydłużaniu i napinaniu, podstawowy tonus mięśniowy obniża się i człowiek łatwiej się odpręża.

Stymulowane przez mięśnie kości, ulegają wzmocnieniu. Niewielkie deformacje mogą zostać wyrównane.

Wiele dolegliwości związanych ze złym stanem kręgosłupa; bóle kończyn, tułowia, głowy, jak np. cierpnięcia, mrowienia, mdłości migreny, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia itp, mijają.

 

Pozycje stojące

 

Wzmacniają mięśnie grzbietu i kończyn dolnych. Zwiększają ruchomość w stawach, likwidują przykurcze mięśniowe i kształtują nawyk prawidłowej postawy ciała.

Wydłużają kręgosłup ,odciążając go od ucisku osiowego. Wzmacniają i dodają pewności siebie.

 

Trikonasana Ardha-Padmasana-Vrksasana Virabhadrasana-I
Trikonasana Ardha Padmasana Vrksasana  Virabhadrasana I

 

Pozycje siedzące


Praktyka siadów odblokowuje i nadaje elastyczność biodrom, mięśniom pachwin, kolanom i kostkom. Dodatkowo stymuluje pracę organów jamy brzusznej i serca, usprawniając krążenie krwi.
Siady przynoszą spokój, pomagają pozbyć się stresu, rozluźniają ciało. 

 

gomukhasana-rak-w-svastikasanie krounchasana
Gomukhasana rąk w Svastikasanie Krounchasana

 

Wygięcia do przodu

 

Tonizują narządy brzucha i polepszają trawienie. Wzmacniają i uelastyczniają mięśnie grzbietu, rozciągają tył ciała. Efektem wygięć do przodu jest odpoczynek dla serca i obniżenie aktywności układu nerwowego.

 

Uttanasana prasarita-padottanasana
Uttanasana Prasarita Padottanasana

 

Wygięcia do tyłu np.

 

Intensywnie otwierają okolicę mostka, rozciągają klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha. Wzmacniają kręgosłup- plecy stają się mocne i pełne życia. Wygięcia do tyłu usuwają bóle głowy i  objawy wyczerpania powstające wskutek stresu, dodają energii i pewności siebie.

 

eka-pada-urdhva-dhanurasana uttana-padasana

Eka Pada Urdhva Dhanurasana

Uttana Padasana

 

Skręty

 

Doskonałym masażem dla kręgosłupa po wygięciach do tyłu są skręty. Podczas tych ćwiczeń odcinek lędźwiowy się rozluźnia, boki tułowia rozciągają się, talia staje się bardziej smukła a tonizując wątrobę, śledzionę oraz trzustkę, oczyszczają ciało z toksyn. Otwarci i ośmieleni wygięciami do tyłu możemy odważnie rozejrzeć się wokół siebie. Skręty pomagają w poszerzeniu życiowej perspektywy.

 

Skręty Skręty
 Gomukhasana nóg - skręt Parivrtta Trikonasana

 

Balanse

 

Wzmacniają ramiona i nadgarstki, ćwiczą mięśnie brzucha.Obdarzają poczuciem lekkości i zwinności ciała pomimo upływu lat.

 

ekha-hasta-bhujasana paripurna-navasana
Ekha Hasta Bhujasana  Paripurna Navasana

 

Pozycje odwrócone

 

Zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa  moc intelektu i jasność myślenia.Poprawiają krążenie limfatyczne i żylne. Regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia, działają odprężająco na układ nerwowy,zapewniają lepszy sen. 

Leczą astmę i zapalenie zatok. Odmładzają i regenerują skórę twarzy, pomagają usuwać toksyny. Usuwają bóle głowy. Uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji, spojrzeć na wszystko z innej stron a jednocześnie energetyzują ciało.

 

salamba-sirsasana urdhva-dandasana
Salamba Sirsasana Urdhva Dandasana

 

Pozycje relaksacyjne 

 

Otwierają ciało, umożliwiają regenerację układu nerwowego. Pomagają pozbyć się stresu, lęków i napięć. Regenerują siły i dostarczają nam nowej energii. Wyciszają, dają ukojenie.

 


  

Pojawiające się w efekcie korzyści są dwojakiego rodzaju. Na poziomie czysto fizycznym odpowiednie wykonywanie asan, powoduje uwolnienie napięć, przynosi ulgę przy chronicznych bólach, problemach z kręgosłupem. Miernikiem pojawiającego się spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy – nasz oddech. Jeśli pojawia się spokój w głowie, ciało zaczyna puszczać, oddech staje się swobodny. Pozbywając się napięć z ciała lepiej się czujemy, przestajemy chorować.

Na subtelnym poziomie bardzo ważną korzyścią jest zdolność koncentracji uwagi, panowania nad własnym umysłem co jest bardzo pomocne w codziennym życiu przy podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów, codziennej pracy.
Podsumowując to właśnie utrzymanie ciała w zdrowiu, lepsze samopoczucie i umiejętność koncentracji uwagi to główne powody dla których ponad 200 milionów ludzi ćwiczy jogę na całym świecie.

 


 

Co daje mi joga?

Joga to dla mnie coś więcej niż przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. Joga to przyjaciółka, lekarka i duchowe wsparcie

Olga

Joga rozwija mnie mentalnie, duchowo, emocjonalnie i fizycznie. Uczy mnie zarządzania zmianą i pozwala pozytywnie patrzeć na wszystko co mnie otacza. Jednocześnie dzięki jodze jestem bardziej świadoma siebie. Joga uczy konsekwencji i daje świadomość, że to ode mnie zależy bieg zdarzeń.

Ania

Joga daje mi przede wszystkim dużą świadomość ciała, jego jedność z umysłem, tego że skupiając się na pracy poszczególnych jego partii mogę wykonać każdy ruch, a także większą świadomość tego co tak naprawdę mogę zrobić i gdzie są granice. Po drugie, daje mi relaks i odprężenie po całym dniu napięć. Ćwiczenia i późniejszy relaks pozwalają zupełnie odciąć się od otoczenia i skupić na swoim ciele i duchu i być tylko dla nich przez te 1,5 godziny.

Paulina

Joga to spokój, przestrzeń wewnątrz mojego ciała, satysfakcja i radość z czasu znalezionego każdego dnia. Joga zmienia też spojrzenie na wiele codziennych spraw, postrzegam je inaczej, spokojniej i ciszej.

Ula

Joga pomaga mi poprawić kondycję, czuję większą świadomość własnego ciała, mam lepsze samopoczucie i energię do działania.

Ola

Joga pozwala mi poznać moje ograniczenia i pokonać je. Dzięki jodze poznaję lepiej moje ciało i uczę się je kontrolować. Staję się bardziej świadomy siebie.

Bartosz

Wiem że czasem marudzę i narzekam, ale dzięki jodze staję się powoli innym człowiekiem, bardziej optymistycznym, staję się bardziej zrelaksowana, uśmiechnięta, inaczej postrzegam życie i to co mnie otacza. Uwielbiam tu przychodzić!!!

Ewelinka

Joga daje mi lepsze samopoczucie, wewnętrzny spokój. Staję się bardziej otwarta i odważna. Fizycznie jestem bardziej sprawna.

Sylwia

Joga daje mi równowagę zarówno duchową jak i fizyczną. Jest świetnym uzupełnieniem innych aktywności fizycznych.

Zbyszek

Joga daje mi bardzo dużo satysfakcji, pomaga w codziennym życiu. Lepiej śpię, wcześniej wstaję, raduję się życiem.

Danusia

Joga pomaga mi żyć, funkcjonować normalnie, pozbywać się negatywnych emocji i złości. Joga daje mi sprawne ciało i poczucie siły i wartości.

Aga

Dzięki jodze jestem osobą wyciszoną, wyluzowaną radosną i wierzącą w siebie. 

Ewa

Joga jest mi potrzebna do życia. To moja pasja, przyjemność, relaks… Pewnie brzmi to patetycznie, ale tak jest. Joga daje mi zarówno wewnętrzną siłę, jak i spokój. Ćwiczy nie tylko moje ciało, poprawiając sprawność fizyczną, ale i mój charakter. Daje ogromne poczucie satysfakcji z osiągnięć, które niemal za każdym razem stają się moim udziałem. Jest też wyzwaniem do pokonywania własnych słabości. Bardzo lubię takie zdrowe zmęczenie własnego ciała, które staje się coraz bardziej sprężyste, mimo upływu lat. Posłuchało mnie… :-)

Więcej…
"Regularna praktyka jogi pomoże ci zmierzyć się z codziennym zamieszaniem ze spokojem i stabilnością."
"Twoje ciało jest w przeszłości. Twój umysł w przyszłości. W jodze łączą się razem w teraźniejszości." - BKS Iyengar
"Joga jest światłem, które raz zapalone nigdy nie gaśnie. Im lepsza jest twoja praktyka tym jaśniej ono świeci." - BKS Iyengar
"We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień." - BKS Iyengar
"W każdym momencie życia warto zmienić coś na lepsze"
"Szczęście i nieszczęście zależą od stanu umysłu" – Upanishady
"Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw w którym zawsze stoi ta sama woda" ­- Paramahansa Jogananda „Autobiografia Jogina”
"Sukces osiąga ten, kto ćwiczy z zaangażowaniem" – Hatha Yoga Pradipika
"Sthira Sukham Asanam – Asana to doskonała stabilność ciała, zrównoważenie rozumu i życzliwość ducha" – JS.II.46 Jogasutry Patanjalego
"Cel ma sens wówczas, gdy pomaga ci rosnąć. A wzrastasz przez zdobywanie go a nie samo osiągnięcie" -­ Antoine de Saint­Exupéry
"Tam gdzie jest joga, istnieje też dobrobyt, pomyślność, wolność i szczęście nieskończone" – T. Krichnamacharya
"Wszystko przydarza się dla ciebie, a nie tobie"
"Wdzięczność jest sposobem na korzystanie z obfitości"
"Żyjesz tak jak myślisz, więc myśl i żyj najpiękniej jak potrafisz"
"Wszystko przydarza się dla ciebie, a nie tobie"
"Nikt kto tkwi w niewoli własnego ciała nie jest wolny" - Seneka
© Joga Pabianice Realizacja SelectStar.pl - strony internetowe Pabianice